Přeskočit na obsah

Jan Antonín Baťa

Z Wikicitátů


Jan Antonín Baťa

Jan Antonín Baťa (7. března 1898, Uherské Hradiště – 23. srpna 1965, Batatuba, Brazílie), šéf koncernu Baťa po tragické smrti svého nevlastního bratra Tomáše Bati, národohospodář, zvažován jako kandidát na presidenta po abdikaci Edvarda Beneše (1938), v roce 1957 navržen na Nobelovu cenu míru, svou kandidaturu ale stáhl.

Výroky

[editovat]
  • Pravda vyjde na povrch jako olej na vodu... (J. A. Baťa na smrtelné posteli, 1965)
  • Odsoudili jste mne za podivnou vinu. Podle zpráv mých obhájců rozsudek říká toto: J. A. Baťa se odsuzuje, že se veřejně neprohlásil stoupencem zahraniční vlády za války. Kdo z vás, vážení soudcové z povolání i z lidu, se za války veřejně prohlásil za stoupence zahraniční vlády?
    Ti z Vás, kdož jste žili ve vlasti, v protektorátě, máte za to, že to po Vás nikdo ani chtít nemohl. Můžete namítnout, že já jsem v protektorátě nežil… Avšak právě jako vy, měl jsem ve vlasti desítky příbuzných, tucty osobních přátel a na padesát tisíc spolupracovníků… (J. A. Baťa ve svém dopise z Brazílie)
  • Věřte sobě a věřte práci. Jděte za prací bez ohledu.

Dílo

[editovat]
  • Nejsem fašista. Dovedu si představit risika s mezinárodním prosazováním takového cíle. Československo nemá možnosti jít cestami Itálie. (J. A. Baťa ve své knize v kapitole k fašistické Itálii [1])
  • Státy se rozpadají, jakmile ztratily svůj cíl, svou myšlenku. Jakmile vedoucí a odpovědní lidé a jakmile všichni bezejmenní a poctiví pracovníci nevědí, proč pracují a k čemu mají směřovati, pozorujeme na celém národě zlenošení, zmalátnění, úpadek.[2]
  • Jistě by si leckdo přál, aby se u nás vyřizovaly věci malé a odkládaly věci velké. Jistě by někomu prospívalo, kdybychom se báli převzíti odpovědnost, kdybychom raději záplatovali nezaměstnanost almužnami, kdybychom děravé zákony látali zákony stejně děravými, kdybychom svou politickou práci omezovali na ucpávání děr ve státních rozpočtech podle prakse: Vezmi, kde se právě dá! Je pravděpodobné, že bychom se takovým hospodařením ještě nějaké další desetiletí udrželi naživu.[2]

Reference

[editovat]
  1. BAŤA, J. A. Za obchodem kolem světa. Zlín: Tisk, 1937, s. 45.
  2. 2,0 2,1 BAŤA, Jan Antonín. Budujme stát pro 40,000.000 lidí. Zlín : Nakladatelství "Tisk", 1938. 185 s.  

Externí odkazy

[editovat]