Přeskočit na obsah

René Descartes

Z Wikicitátů
Halsův portrét René Descarta.

René Descartes (31. března 1596, La Haye, Francie – 11. února 1650, Stockholm, Švédsko) byl francouzský matematik, fyzik a filosof.

Výroky[editovat]

Ověřené[editovat]

 • Protože se rodíme jako děti a rozličně jsme soudili o smyslových věcech, dříve než jsme dosáhli plného užívání rozumu, jsme odváděni od poznání pravdy mnoha předsudky. Těchto předsudků se můžeme zbavit, jak se zdá, jen tak, že budeme jednou v životě pochybovat o všem, v čem nalezneme sebemenší podezření nejistoty.[1]
 • Myslím, tedy jsem.
  Je pense, donc je suis. (Discours de la méthode IV.)
  Ego cogito, ergo sum. (Principia philosophiae I. 7)
 • Zdravý rozum je patrně ta nejlépe rozdělená věc na světě, neboť každý si myslí, že jej má dost, a ani ti, kdo jsou v jiných věcech nejvíce nenasytní, vůbec netouží mít jej víc než mají.
  Le bon sens est la chose du monde la mieux partagée : car chacun pense en être si bien pourvu, que ceux même qui sont les plus difficiles à contenter en toute autre chose, n'ont point coutume d'en désirer plus qu'ils en ont. (Discours de la méthode (1637), první věta)
 • Žít a nefilosofovat je jako mít zavřené oči a nikdy se ani nepokusit je otevřít.
  C'est proprement avoir les yeux fermés, sans tâcher jamais de les ouvrir, que de vivre sans philosopher. (Les Principes de la philosophie, předmluva)
 • Velké duše mají tak silné a mocné uvažování, že i když mají velké vášně, a dokonce často prudší, než u běžných lidí, jejich rozum zůstává stále pánem a působí, že jim i zármutky slouží a přispívají k dokonalé blaženosti jejich života.[2]
 • Volá-li kdo kdo smrt na pomoc, když cítí velké bolesti, svědčí to spíše o selhání jeho rozumu než o dobře uváženém rozhodnutí.

Přisuzované[editovat]

 • Dal bych všechno, co vím, za polovinu toho, co neznám.
 • Kdo přestal milovat ženu, tomu je láska k jedné ženě málo.[3]
 • Když pečlivě zvažuji, nenajdu jediný společný rys, který jednoznačně odděluje život od snu. Jak si člověk může být jist, že celý jeho život není jen sen?

Mylně přisuzované[editovat]

 • Pochybuji, tedy myslím; myslím, tedy jsem.
  Puisque je doute, je pense; puisque je pense, j’existe. (Thomas, Éloge de Descartes (1765). Předmluva k Discours de la méthode)

Reference[editovat]

 1. DESCARTES, René. Principy filosofie. Praha : Filosofia, 1998. 179 s. ISBN 80-7007-112-5.  
 2. VERGELY, Bertrand. Velké filosofické otázky. Praha : Levné knihy KMa, 2009. Dopis královně Alžbětě z 18. května 1645. ISBN 978-80-7309-636-6. S. 12.  
 3. Sfinga křížovka 25/2008

Externí odkazy[editovat]