Richard Feynman

Z Wikicitátů
Přejít na: navigace, hledání
Richard Feynman

Richard Phillips Feynman (11. května 1918, New York, USA – 15. února 1988, Los Angeles, USA) byl teoretický fyzik, nositel Nobelovy ceny za kvantovou elektrodynamiku.


 • Einstein byl obr. Měl hlavu v oblacích, ale nohama pořád stál pevně na zemi. My, kteří nejsme tak vysocí, si musíme vybrat.
 • Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.
 • Fyzika se má k matematice tak, jako se má sex k masturbaci.
 • Fyzikové si rádi myslí, že stačí říci: Toto jsou výchozí podmínky, co se stane pak?
 • Rozvoj vědy a pokrok poznání se stávají stále obtížnější. Na experimentování již nestačí zápalky a sláma.
 • V galaxii je 1011 hvězd. Kdysi to bývalo opravdu velké číslo. Ale je to jenom 100 miliard, to je míň než schodek státního rozpočtu. Takovým číslům jsme říkali astronomická, teď bychom jim měli říkat čísla ekonomická.
 • Fyzikální zákony platí i tam, kam jsme se ještě nedívali.[1]

To nemyslíte vážně, pane Feynmane![2][editovat]

 • Navštěvoval jsem kurz o bakteriofázích, ve kterém jsme se dozvěděli, jak se bakteriofágy zkoumají (bakteriofág je virus, který obsahuje DNA a napadá bakterie). Hned na začátku jsem zjistil, že mám ušetřenou spoustu práce díky tomu, že znám trochu fyziku a matematiku. Věděl jsem, jak se chovají atomy v kapalinách, takže jsem neviděl nic záhadného v tom, jak funguje odstředivka. Znal jsem dost statistiky, abych rozuměl statistickým chybám při počítání flíčků v misce. Takže zatímco se všichni moji kolegové-biologové snažili pochopit tyhle „novinky“, já mohl věnovat čas biologii.
 • Ty knihy prostě nestály za nic. Byly špatné, byly odfláknuté. Snažily se být exaktní, ale používaly příkladů, které byly skoro správné, ale vždycky na nich byly nějaké mouchy. Definice nebyly přesné. Všechno bylo trochu mnohoznačné - autoři nebyli dost chytří na to, aby chápali, co „přesnost“ znamená. Jen ji předstírali. Vykládali něco, čemu nerozuměli a co bylo v dané chvíli dítěti úplně k ničemu. Psal to někdo, kdo pořádně nevěděl, o čem mluví, takže to bylo vždycky trochu špatně! A jak dobře učit podle knížek napsanými lidmi, kteří pořádně nerozumějí tomu, o čem mluví, to nedovedu pochopit. Nevím proč, ale ty knížky byly mizerné; MIZERNÉ PO VŠECH STRÁNKÁCH! Něco vypadalo na první pohled dobře, a pak mě z toho jímal děs. A takhle to vypadalo se všemi těmi knihami. Vykládaly o věcech, které byly neužitečné, zmatené a matoucí, mnohoznačné a částečně nesprávné.

Reference[editovat]

 1. GRYGAR, Jiří. Vesmír, jaký je. Praha : Mladá fronta, 1997. S. 12.  
 2. Richard P. Feynman: To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Aurora, Praha, 2001, 302 s, ISBN 80-7299-004-7.

Externí odkazy[editovat]