Diskuse s uživatelem:Jan.Kamenicek

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítejte[editovat]

Vítejte na Wikicitátech!

Začal(a) jste dobře a jste na nejlepší cestě přispívat vlastními články.

Pokud jste tak ještě neučinil(a), doporučujeme vám nejdříve si přečíst některé stránky, které vám přiblíží provoz a zvyky na Wikicitátech:

Několik dobrých rad:

  • Abyste se podepsal(a) na diskusních stránkách, stačí napsat 4 vlnovky ~~~~ (nebo je vložit pomocí tlačítka tlačítko pro vložení podpisu v liště nad editačním oknem). Naopak články se nepodepisují.
  • Opravdu se nebojte editovat. Když se vám občas něco nepovede, jiní to spraví.

Tak ještě jednou vítejte a děkujeme za vaše příspěvky. Doufáme, že se tu uvidíme často.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 4. 12. 2012, 11:13 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Přesuny "děl" do "správného jmenného prostoru"[editovat]

Pro vaši informaci:

Jmenný prostor Dílo je vyhrazen pro citáty z oněch konkrétních děl. Vznikl mimo jiné jako reakce na značné porušování autorských práv vkládáním, aby se to dalo lépe sledovat. Nepatří do něj tedy citáty o oněch dílech.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 5. 1. 2015, 22:51 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

No, jenomže citáty o dílech se dávají přece na stejnou stránku jako citáty z děl. Takže když někdo bude chtít citovat z tohoto díla, tak to přirozeně vloží právě na tuto stránku. Kromě toho, přesunul jsem to kvůli problému s odkazovaním na tento jmenný prostor šablonou Wikicitáty z Wikipedie, viz [1]. Jan.Kamenicek (diskuse) 5. 1. 2015, 23:03 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Duplikáty a jak jim předcházet[editovat]

Duplikátům citátů se obvykle lze vyhnout dodržováním abecedního řazení citátů, které se tu používá (ano, jsou ještě stránky, kde se nám to nepodařilo předělat do jednotného vzhledu a stylu). Každopádně díky za zdroj.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 11. 1. 2015, 11:43 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Aha, chápu. Díky za vysvětlení. Jan.Kamenicek (diskuse) 11. 1. 2015, 17:35 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Formátování[editovat]

Díky za přidávání nových citátů. To je bezpochyby přínosná práce. Ale aby zároveň nepřidělávala práci dalším, je třeba dodržovat především formátování stránek. Postupně ve vámi založených nebo více editovaných stránkách narážím na různé nesprávnosti, které jdou proti funkčnosti MediaWiki obecně, nebo proti místním formátovacím úzům. Postupně vám je sem budu psát, jak na ně narazím, a byl bych rád, kdybyste je jednak nadále dodržoval, jednak ve svých předchozích příspěvcích opravil. A ano, jsem si vědom toho, že některé tyto neduhy tu pocházejí i od jiných, zpravidla náhodných, návštěvníků - to je dáno tím, že ne všechno se podařilo v rámci běžícího procesu úklidu a unifikace ještě zkontrolovat a případně opravit.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 17. 1. 2015, 14:41 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Nalezené věci:

Nespojené seznamy[editovat]

Chybně:

* A přeci se točí!

* Lorem ipsum dolor sit amet.

* Skákal pes přes oves.

Správně:

* A přeci se točí!
* Lorem ipsum dolor sit amet.
* Skákal pes přes oves.

K vidění ve většině vámi založených nebo editovaných stránek. Vytvořil jsem kvůli tomu nové udělátko, které si můžete zapnout a ono vám většinu takových označí. Ovšem nepočítá to už s naprostými obskuritami ve zdroji, které jsou k vidění třeba u Shakespeara v hesle Nic.

V zásadě s tím nemám problém, i když výstup je v obou případech stejný a zdrojový kód je v prvním případě čitelnější. Ale pokud je takový zvyk, přizpůsobím se, i když by mi pomohlo, kdybych věděl i důvod toho zvyku. Každopádně díky za upozornění.
Co se týká toho Shakespeara, tak tam jsem se snažil o to, aby každý citát byl pod samostatnou odrážkou, přičemž divadelní texty musí mít vždy každou repliku na jiném řádku. Sám jsem s tím nebyl úplně spokojený, zdrojový text vypadá dost složitě, ale nepřišel jsem na to, jak jinak dostát výše uvedenému. Budu proto opravdu rád, když se třeba na diskusní stránce dotyčné stránky Nic pobavíme, jak to udělat jinak a zároveň zachovat přehlednost výsledného textu. Jan.Kamenicek (diskuse) 17. 1. 2015, 17:12 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Výstup právě není stejný. Zatímco v prvním případě jde o tři jednoprvkové seznamy, v druhém o jeden tříprvkový. Pominu-li mnohými často bagatelizovaný fakt, že první varianta má delší HTML kód a složitější DOM, tak sémanticky je to značně rozdílné. Zkuste si to takto s # seznamem, např. v dalším "vašem" hesle Prázdnota, a pochopíte. Mimochodem, týká se to i :syntaxe.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 17. 1. 2015, 17:25 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Odkazy na autory v citačních šablonách[editovat]

Chybně: Odkazováno interně.

Správně: Odkazováno do Wikipedie.

Také k vidění ve většině vámi založených nebo editovaných stránek (ale je známo, že tohle je nešvar občas se vyskytující i v jiných stránkách). V nejbližší době na to plánuji udělat monitoring, který vyhledávání, resp. opravu takovýchto chybně vyplněných šablon usnadní.

Proč je to chybně? Já bych zase předpokládal, že je snaha v tomto projektu primárně odkazovat na jiné stránky tohoto projektu. Mohu poprosit o odkaz na nějaké pravidlo, kde je to uvedeno? V zásadě je mi to jedno, klidně ty odkazy mohu změnit, ale moc tomu nerozumím. Jan.Kamenicek (diskuse) 17. 1. 2015, 17:16 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

To je prosté, milý Watsone: Protože jde o odkaz na (encyklopedické) informace o daném autorovi a nikoliv na jeho výroky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 17. 1. 2015, 17:27 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

No právě. Čekal bych, že Wikicitáty se budou snažit především odkázovat na stránku s citáty (která pak mimo jiné stejně obsahuje i odkaz na Wikipedii). Ale jak říkám, pokud je to tu takto někde domluveno, nemám s tím problém. V takovém případě by se ale měla spíše upravit dotyčná citační šablona, aby odkazy směřovala na Wikipedii (a současně dotyčný parametr přejmenovat třeba na "odkaz na autora na Wikipedii"). Tím bude zajištěna jednotnost ve všech heslech. Jan.Kamenicek (diskuse) 17. 1. 2015, 17:33 (UTC)Odpovědět[odpovědět]