Přeskočit na obsah

Diskuse s uživatelem:Vlakovod

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikicitátů
Poslední komentář: před 3 lety od uživatele Vlakovod v tématu „Upozornění na nespojené seznamy

Vítejte

[editovat]

Vítejte ve Wikicitátech!

Začal(a) jste dobře a jste na nejlepší cestě přispívat vlastními články.

Pokud jste tak ještě neučinil(a), doporučujeme vám přečíst si nejdříve některé stránky, které vám přiblíží provoz a zvyky na Wikicitátech:

Několik dobrých rad:

 • Abyste se podepsal(a) na diskusních stránkách, stačí napsat 4 vlnovky ~~~~ (nebo je vložit pomocí tlačítka tlačítko pro vložení podpisu v liště nad editačním oknem). Naopak články se nepodepisují.
 • Opravdu se nebojte editovat. Když se vám občas něco nepovede, jiní to spraví.

Tak ještě jednou vítejte a děkujeme za vaše příspěvky. Doufáme, že se tu uvidíme často.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 5. 4. 2020, 11:57 (UTC)Odpovědět

"Sjednocovací" úpravy

[editovat]

Děkuji za vaši snahu o sjednocovací úpravy, ale bohužel při řadě z nich uděláte zase nějakou věc, která to naopak rozrůzňuje, takže ve výsledku to nemá moc žádný přínos. Myslím, že by bylo vhodné, kdybyste se zatím do takových úprav nevrhal, protože nemáte zdejší zvyky ještě v krvi. Na druhé straně je moc dobře, že přidáváte k osobám (u témat naopak ne) obrázky, že přidáváte biografická data, opravujete překlepy apod. - i tady je dost co dělat, takže pokud zůstanete u toho, budete Wikicitátům nadále prospěšný, ba dokonce více, protože nebudete zanášet další nedostatky.

Díky za spolupráci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 5. 4. 2020, 11:57 (UTC)Odpovědět

Méně je více

[editovat]

Ocenil bych, kdybyste skutečně ubral s netriviálními úpravami - zase jsem po vás musel spoustu věcí opravovat. Pokud chcete dělat nějakou údržbu, rád vám vyjedu seznamy hesel pro určité typy nekontroverzních, avšak velmi potřebných úprav.

Každopádně díky za množství přidaných obrázků.

Děkuji za spolupráci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 11. 4. 2020, 12:07 (UTC)Odpovědět

Omluva a poděkování. Seznamy hesel pro úpravy mi rozhodně pomůžou. Zatím, kromě Obrázků, jsem se věnoval Doplnit info o díleVyčlenit.
Seznam Wikicitáty:Údržba/Jednou odkazované chybějící stránky už jsem byl prošel celý,. Snad se mi něco povedlo opravit, za chyby se omlouvám. Dotazy:
 • Přidal jsem přesměrování Coco Chanelová na Coco Chanel. Je to takto žádoucí?
 • Je žádoucí obdobně postupovat u obdobných případů (pravopis), konkrétně špion vs. špión?
 • Poznámka: Pochopil jsem, že pro synonyma (např. Kacířství / Hereze) je to nevhodné; pro tematicky podobná slova (např. Syřan / Sýrie) zcela nevhodné.
Vlakovod (diskuse) 12. 4. 2020, 08:06 (UTC)Odpovědět

Díky. Ty obrázky jsou dobrá pomoc, chyběly v mnoha stránkách. Jinak kromě toho seznamu, který je tvořen pouze na základě shody jména, můžete na všech relevantních stránkách využít i přítomnosti odkazu do Wikimedia Commons v levém menu.

 • Seznamy vytvořím, nejpozději na začátku měsíce při periodickém údržbovém dataminingu.
 • Český jazyk přechyluje, hesla o ženách jsou zde tedy na přechýleném tvaru a z nepřechýleného na ně vede přesměrování. Tomuto jevu se nemusíte věnovat, jednou za čas to upravuji hromadně, beztak jsou k tomu většinou potřeba práva správce kvůli smazání za účelem přesunu.
 • Přesměrování z pravopisné dublety na častější tvar je správné. Odkazovat by se však mělo jen na základní tvar, ovšem s ponecháním původního tvaru v citátu (tj. např. James Bond je [[Špion|špión]], který mne miloval.).
 • Tematicky podobná slova mají své vlastní stránky (ještě tu není zcela uklizeno, takže samozřejmě někde mohou existovat nevhodné odkazy typu [[Sýrie|Syřan]], které je třeba upravit; připravím na jejich vyhledávání skript), u synonym je to jak kdy, doporučoval bych se tím nezabývat, jsou tu mnohem závažnější věci k úpravám.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 14. 4. 2020, 12:07 (UTC)Odpovědět

Díky za pomoc a vysvětlení. Mnohé je jasnější.
Každopádně, kolem obrázků je toho ještě spousta. "ještě tolik pláten udělat je třeba" — Nohavica o Vojkůvkovi.
Vlakovod (diskuse) 15. 4. 2020, 04:01 (UTC)Odpovědět

Doplňování obrázků

[editovat]

Někdy to není úplně triviální záležitost. Jmenovci jsou občas docela oříšek; některé fotky se mi zdají na/za hranicí použitelnosti (např. Jiří Sovák). Měl bych jeden konkrétní dotaz:

 • Je žádoucí přidávat "Cizojazyčně" do jména v definici osoby (např. Johann Christian von Mannlich)?
 • Poznámka: Pokud to v definici už je, pak to přidávám i do popisky obrázku.

Vlakovod (diskuse) 12. 4. 2020, 08:42 (UTC)Odpovědět

Pořadí sekcí

[editovat]

Na základě čeho nebo proč, prosím, měníte pořadí sekcí Dílo a Ve výrocích?

Děkuji.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 8. 8. 2020, 10:07 (UTC)Odpovědět

Přiznám se, že poněkud intuitivně, při vědomí odpozorovaných místních zvykostí. Jako základ pořadí sekcí se mi obecně jeví jako vhodná tato posloupnost: aktivní / pasivní / doplňující / závěrečné. Konkrétně viz níže.
Vlakovod (diskuse) 9. 8. 2020, 06:14 (UTC)Odpovědět
Doplnění. Prošel jsem stránky Osob, které jsem zakládal. Našel jsem tři případy (Joanne Rowlingová, Boris Vian, Jaroslav Velinský), které neodpovídají pořadí navrženému níže. Mohu opravit.
Dále jsem prošel stránky Osob, jejichž Dílo jsem zakládal (zpravidla vyčleněním). Zde se zdá, že navrženému pořadí odpovídá vše.
Pak ještě Osoby, jejichž Dílo jsem editoval. Zde by bylo k úpravě: Jan Werich, Jerome Klapka Jerome, Gabriel García Márquez, Oscar Wilde, Miloš Forman, Cormac McCarthy.
Systematičtější přístup by asi byl, pokud by se Vám povedlo vytvořit seznam článků s nadpisem Dílo (k 2.8.2020 jich bylo 147). Ten bych pak mohl projet a případně sjednotit podle toho, jak řeknete.
Vlakovod (diskuse) 10. 8. 2020, 04:47 (UTC)Odpovědět

Osoba / autor

[editovat]

Uvažované pořadí sekcí

 • definice (povinná)
 • 1. Výroky
 • 2. Dílo
 • 3. Ve výrocích
 • 4. V dílech
 • Alespoň jedna sekce z předchozích čtyř je povinná.
 • 5. (Poznámky)
 • 6. Reference (silně doporučená až téměř povinná)
 • 7. Literatura (ojedinělá, avšak doporučená v případě chybějící předchozí sekce)
 • 8. Externí odkazy
 • kategorizace (povinná)

Poznámky, komentáře, vysvětlení

 1. Pocitově mi připadá, že aktivní výroky, tedy co Osoba řekla či napsala, by měly být u sebe. Naproti tomu, pokud má být sekce Dílo pouze prostým seznamem, může toto pořadí sekcí působit poněkud nesouvisle, zejména je-li ten seznam dlouhý. Přesto by se mi víc líbilo nechat aktivní výroky pohromadě. Z hlediska Čtenáře (tedy nikoli Editora) mi to přijde jako častěji očekávaný způsob řazení.
 2. Následují dvě pasivní sekce, kde se Osoba stává řekněme předmětem, nikoli už podmětem. V ojedinělých případech si zde dovedu představit ještě sekci Lidová slovesnost (hypoteticky, resp. s mírnou nadsázkou, například v Článku Metuzalém výrok Je starej jak Metuzalém).
 3. Výskyt doplňujících sekcí je v tomto případě řídký. Nicmémě, pokud jsou (odůvodněné) Poznámky, vidím jejich místo zde. Případná sekce Související by sice mohla být za nimi, avšak praktičtější by mohlo být zapracování takových ojedinělých případů do úvodní definice.
 4. Závěrečné sekce jsou asi srozumitelné; do značné míry odpovídají doporučením na Wikipedii, například Závěrečné sekce, 1. varianta. Stávající ojedinělý výskyt sekcí Odkazy, Zdroje apod. je asi možné převést na Literatura.

Ať už jakékoli, definované pořadí sekcí považuji (v daném případě) za lepší než žádné.
Vlakovod (diskuse) 9. 8. 2020, 06:14 (UTC)Odpovědět

Téma / heslo

[editovat]

Uvažované pořadí sekcí

 • definice (nepovinná?) (nadbytečná?)
 • 1. Ve výrocích
 • 2. V dílech
 • 3. Lidová slovesnost
 • Alespoň jedna sekce z předchozích tří je povinná.
 • 4. (Poznámky)
 • 5. Související Reference (silně doporučená až téměř povinná)
 • 6. Reference Související
 • 7. (Literatura)
 • 8. Externí odkazy
 • kategorizace (povinná)

Poznámky, komentáře, vysvětlení

 1. Aktivní výroky zde téměř vždy nebudou (pokud je tématem Organizace, lze si představit výroky, které lze přisoudit spíš jí než konkrétní Osobě').
 2. Pasivní sekce jsou asi srozumitelné.
 3. V doplňujících sekcích je kromě případných Poznámek místo i na Související. Oproti Wikipediii není u Citátů moc prostoru pro začlenění těchto odkazů do vlastního článku. V úvodní definici to asi není příliš vhodné (Čtenáře zajímá, co našel, nikoli co nenašel). Sekce Související by měla být stručná, typicky 1–5 odkazů, omezená na slova příbuzná a/nebo protiklady. (Širší podobnosti přes kategorizaci.) Sekce obsahuje odkazy "v rámci projektu Citáty", proto vidím její místo před sekcemi Závěrečnými.
 4. Závěrečné sekce jsou asi srozumitelné; Externí odkazy linkují zejména na projekty Wikimedia, typicky Wikipedia a Wikislovník.

@User:Danny B.: Podobně jako u předchozího, dejte prosím vědět, jak byste tento návrh viděl.
Vlakovod (diskuse) 12. 8. 2020, 03:57 (UTC)Odpovědět
Změna uvažovaného pořadí sekcí — Vlakovod (diskuse) 12. 9. 2020, 05:16 (UTC)Odpovědět

Děkuji

[editovat]
Děkuji
Děkuji

za příspěvek k včera dosažené desetitisícové metě, jež je zároveň krásným dárkem k nedávným 16. narozeninám samostatných českých Wikicitátů, v podobě 183 nově založených článků.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 26. 8. 2020, 11:07 (UTC)Odpovědět

Upozornění na nespojené seznamy

[editovat]

Dobrý den. Když si v Nastavení/Udělátka zaškrtnete Upozornění na nespojené seznamy, budou se vám zobrazovat nežádoucí odsazení jednotlivých citátů přímo v hesle. --Sobota (diskuse) 9. 1. 2021, 10:02 (UTC)Odpovědět

Díky. Nastavil jsem a určitě využiju. — Vlakovod (diskuse) 9. 1. 2021, 11:28 (UTC)Odpovědět