Homofobie

Z Wikicitátů
Přejít na: navigace, hledání

Homofobie je termín, kterým se označuje strach z osob s homosexuální orientaci, odpor nebo apriorní nedůvěra k nim nebo jejich diskriminace.


 • Homofobie je jako rasismus, antisemitismus a další podoby fanatismu, které dehumanizují velké skupiny osob, chtějí je zbavit důstojnosti a osobnosti.
Coretta Scott Kingová, vdova po zavražděném Martinu Lutheru Kingovi
 • Dříve byla Bible citována například k ospravedlnění otroctví, pro oponování vědě a aby bylo ženám zabráněno dosáhnout rovnoprávnosti. Ve všech těchto případech se Bible mýlila. Citovat ji nyní jako obhajobu zla homofobie není o nic správnější.
John Shelby Spong, biskup americké episkopální církve ve výslužbě[1]
 • ...homofobie zdaleka nespočívá jen ve fyzickém napadání či vulgárních urážkách. Daleko podstatněji, a pro naši společnost i příznačněji, homofobie sídlí a je nebezpečná především ve své diskurzivní, mnohdy i velmi kultivované, rovině.
Věra Sokolová (v článku pro Britské listy)[2]
 • V katolické církvi není žádná homofobie a lze si jen přát, aby tento předsudek vůči ní skončil.
—kardinál Angelo Scola[3]
 • Ti, kdo si z tolerance vytvořili nové náboženství, jiný pohled na toleranci prostě tolerovat nechtějí. Místo toho navazují na newspeaky 60. let a místo konstruktivní diskuse a dialogu srší pojmy typu „homofobie“, „transfobie“, svazují společnosti jazyk a nakonec škodí konkrétně i v tomto případě homosexuálům samotným.
Ondřej Šlechta[4]
 • Vekšeré kecy o homofobii jsou než něco jako útok skrytý za obranou, snaha mediálně agresívní menšiny urvat pro sebe z koláče maximum.
D-FENS[5]

Reference[editovat]

 1. John Shelby Spong: Homophobia - No Compromise Possible
 2. Věra Sokolová: Proč pořád ten strach?: Homofobie jako vyjádření individuálního postoje. Britské listy, 27. 3. 2006. [online]
 3. Rádio Vatikán: K rezoluci Evropského parlamentu o homofobii
 4. Ondřej Šlechta: Tolerance je ctnost, nikoli dogma
 5. D-FENS: Homofóbije

Externí odkazy[editovat]

 • Encyklopedický článek Homofobie ve Wikipedii