Thomas More

Z Wikicitátů
Přejít na: navigace, hledání
Thomas More

Thomas More (7. února 1478, Londýn, Anglie - 6. července 1535, Londýn, Anglie) byl anglický právník, politik a spisovatel.


  • Štěstí nespočívá v jakémkoliv uspokojení, ale pouze v čestném a ušlechtilém.
  • Byl bych hloupý obchodník, kdybych zradil Boha. Vyměnil bych dvacet let za věčnost.
  • Vztahy mezi lidmi nemohou být dobré, jestliže se neodstarní soukromé vlastnictví.[zdroj?]
  • Naproti tomu sám si odepřít něco, abys to přidal jiným, to je teprve vlastní úkol lidskosti a dobrotivosti. Ostatně takovéto počínání neodnímá tolik výhod, kolik jich vrací. Neboť jednak získává náhradu vzájemností dobrodiní, jednak samo vědomí dobrého skutku a vzpomínka na lásku a vděčnost těch, jímž dobrodiní prokážeš, přináší více duševní rozkoše, než by obsahovala ona tělesná rozkoš, které ses zřekl.
  • A tak když v duchu přehlížím a převracím všechny ty státy, které dnes všude po světě vzkvétají, nepřipadá mito - bůh mi buď milostiv - jako nic jiného než jako spiknutí boháčů; jednajících o vlastních vyhodáchpod záminkou a jménem státu. Vynalézají a vymýšlejí si všechny způsoby a úskoky, aby jimi to, cosami nepoctivě nahrabali, především udrželi beze strachu před ztrátou, za druhé (v případěztráty), aby to mohli přičiněním a prací všech chudáků co nejladněji získat zpět a mohli tohozneužívat. Jakmile se jednou boháči -jménem státu, to jest i jménem chudých - rozhodnou, že setakovéto uskoky mají zachovávat, ihned se z toho stávají zákony. A tak nejhorší lidé se svounenasytnou žádostivostí rozdělili jenom mezi sebe vše to, co by bylo dobře postačilo pro všechny.[1]
  • Umírám jako věrný služebník krále, ale především jako služebník Boží.
    • I die the king's faithful servant, but God's first.[2]

Reference[editovat]

  1. MORE, Thomas: Utopie; str. 44
  2. HOFFMAN, Paul Gray. The Essentials of Freedom : The Idea and Practice of Ordered Liberty in the Twentieth Century as explored at Kenyon College. Kenyon College : 1960, str. 43. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat]