Přeskočit na obsah

Kemal Atatürk

Z Wikicitátů
Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk (1881, Soluň – 10. listopadu 1938, Istanbul) byl turecký vojevůdce a státník, zakladatel a první prezident Turecké republiky.

Výroky[editovat]

  • V Turecku bolševismus nebude, protože prvním cílem turecké vlády je dát lidu svobodu a štěstí.
  • Neexistuje žádný důvod pro to, abychom udržovali staroturecké oblečení. Civilizovaný mezinárodní oblek je dobrý také pro náš národ. Proto si jej oblečme. Na nohy obujme střevíce nebo boty. Pak přijdou kalhoty, košile, vázanka, vesta, sako – a přirozeně, jako doplněk toho všeho, se na našich hlavách bude zvedat pokrývka hlavy. Ano, neváhám to říct otevřeně – tato pokrývka hlavy se jmenuje klobouk.
  • Nebuďme nemístně hrdí na vojenská vítězství – připravme vítězství vědecká a ekonomická.
  • Jestliže se v té či oné části světa vyskytne nějaká nemoc, nesmíme říci: „Co je mi do toho?“ Jestliže se taková nemoc vyskytne, musí se nás to týkat přesně tak, jako by byla v našem středu. Ať je incident jakkoli vzdálený, nesmíme z této zásady ustoupit.
  • Národ, který je zbaven své nezávislosti, si v očích civilizovaného lidstva nezasluhuje být ničím jiným než otrokem.
  • Sjednotit různé národy v jeden společný útvar, dát těmto různorodým elementům rovná práva a stejné podmínky a vytvořit tak mohutný stát je skvělý a atraktivní politický ideál. Je to však chybný ideál. Sjednotit různé rasy, existující na Zemi, v jeden kmen a zrušit všechny hranice je neuskutečnitelné. Taková je pravda, prokázaná chmurnými a krvavými událostmi minulých století.
  • Při posuzování situace a zvažování opatření by člověk neměl ani na okamžik přestat vidět pravdu, i když je hořká.[1]

Reference[editovat]

  1. MOESTL, Bernhard. Šaolin: nemusíš bojovat, abys zvítězil: silou myšlení ke klidu, vnitřní čistotě a síle. Překlad Vladimír Čadský; odpovědný redaktor: Milan Soška. 1. vyd. Praha : Beta, 2010. 231 s. ISBN 78-80-7306-429-7. Kapitola Úvod, s. 12.  

Externí odkazy[editovat]