Miroslav Bárta

Z Wikicitátů

Miroslav Bárta (* 25. prosince 1969) je český egyptolog a archeolog. Od roku 2011 vede výzkum archeologické lokality v egyptském Abúsíru. Počínaje rokem 2013 je ředitelem Českého egyptologického ústavu.

Výroky[editovat]

  • Žijeme v scestné představě, že lídři se dají vyprodukovat kurzy a školeními. Nesmysl. Lídra dělá lídrem jeho životní zkušenost a životní postoje. Tedy nic z toho, co by se dalo koupit nebo okecat. Možná jsem tichý blázen, ale já ty budíky, co tikají, slyším.
  • Kromě egyptologie se zabývám dlouhými časovými řadami a je jisté, že vždycky světlo na konci tunelu je. Jakkoli se nám nějaká doba může zdát zlá, je vždy reálná šance problémy vyřešit, i když ze mě někteří rádi dělají nějakého apokalyptického hlasatele kolapsu, protože čtou pouze titulky.
  • Jakákoliv krize, kterou jsme schopni dnes předvídat, má řešení. Nemůžeme hodit flintu do žita, musíme svět začít poctivě poznávat a právě při tom hraje klíčovou úlohu historie a zejména archeologie. Čím později, tím ale bude účet vyšší.
  • Archeologie je strategická věda 21. století, protože jako jediná nám umožňuje mapovat dlouhé časové řady vývoje společnosti od jejich vzniku, vzestupu, dosažení vrcholu, krize, úpadku a zmrtvýchvstání a nové cesty na další vrchol. Toto je příběh člověka – nekončící snaha vyrovnat se s krizí a dosahovat nových vrcholů.

Reference[editovat]

ROVENSKÝ, Jan. Egyptolog Bárta: Jsme střecha Evropy. Spor o vodu se týká i nás. Foto Jan Handrejch; Rozhovor. Právo, 29. prosinec 2018, roč. 28, čís. 300, s. 8. Dostupné online [cit. 2019-duben-14]. ISSN 1211-2119.

Externí odkazy[editovat]