Přeskočit na obsah

Voda

Z Wikicitátů

Ve výrocích[editovat]

V dílech[editovat]

 • ... vášeň, s jakou dnes bojuji o čistou vodu, proti každému jejímu znečišťování, pochází bezpochyby z obav, aby nám čistá voda, tento základ života, nikdy nechyběla.
  Alain Bombard, Trosečníkem z vlastní vůle
 • Voda je nejměkčí a nejslabší bytí na světě, v překonávání tvrdého a silného je však neporazitelná a není jí na světě rovno. Voda je dobro; přináší užitek všem a nesoupeří. Přebývá na nejnižších místech, jimiž všichni pohrdají.
  Lao-c’, z knihy Tao-te-ťing
 • Voda! Vodo, jsi bez chuti, bez barvy, bez vůně, jsi nedefinovatelná a člověk tě pije, aniž tě zná. Ty nejsi nutná k životu: ty jsi život sám. Naplňuješ nás rozkoší, jejíž zdroj není ve smyslech. S tebou se nám vrací všechno to, čeho jsme se už zřekli. Díky tobě se otevírají všechny vyschlé prameny našeho srdce. Jsi tím nejcennějším pokladem na světě a také pokladem nejchoulostivějším, ty, tak čistá v útrobách země. Člověk může umříž žízní u magnezitového pramene. Může umřít žízní na břehu solného jezera. může umřít, i kyž má dva litry rosy, jsou-li v ní rozpuštěny nějaké soli. Ty nepřijímáš žádné příměsi, ty se nedáš zfalšovat, ty jsi podezíravé božstvo. Ale naplňuješ nás nesmírným a prostým štěstím.
  Antoine de Saint-Exupéry, Země lidí
 • Je velice nesnadné si představit, že území, která jsou ohrožována záplavami a vystavena účinkům vodních toků, přesto vysychají… Procházíme-li takovými krajinami, nemůžeme se ubránit dojmu, že příroda odsoudila k neplodnosti a zániku tyto podivuhodné, ale otřesné pouště; je těžké uvěřit, že kdysi byly, a kdyby nebylo lidského třeštění, byly by dosud obdařeny vším bohatstvím, které příroda dala těm, kterým nejvíce přála.
  — G. P. Marsh, Man and Nature
 • Lužní lesy rostou „na vodě“, řeka je jejich matkou
  a podmínkou jejich rozmanitého života. Dokud teče
  nespoutanou nivou, lužní les má zachovány
  přibližně původní podmínky, které potřebuje
  k plnému životu.
  — B. Lošťák, Zelená perla

Lidová slovesnost[editovat]

Reference[editovat]

 1. PIŤHA, Petr. Obávám se úplného rozpadu společnosti, píše Petr Piťha. echo24.cz [online]. 2021-05-18 [cit. 2021-05-21]. Dostupné online. (česky)
 2. KUHN, T.S.. Struktura vědeckých revolucí. Praha : OIKOYMENH, 2008. ISBN 80-86005-54-2. S. 29.  

Související[editovat]

Externí odkazy[editovat]

 • Encyklopedický článek Voda ve Wikipedii
 • Slovníkové heslo voda ve Wikislovníku
 • Kategorie Water ve Wikimedia Commons