Přeskočit na obsah

Aldous Huxley

Z Wikicitátů
Aldous Huxley

Aldous Leonard Huxley (26. července 1894, Godalming, Spojené království - 22. listopadu 1963, Los Angeles, USA) byl britský spisovatel, známý především díky jeho románu Konec civilizace (anglicky Brave New World). Byl vnukem biologa Thomase Henryho Huxleyho.

Výroky

[editovat]

Dílo

[editovat]

Ve výrocích

[editovat]
 • Jako science fiction je Brave New World nesporně jednou z pamětihodných knih století. Druhou je Orwellův 1984. Oběma knihám se dostává ne zcela žádoucí cti, že se částečně, ve větších a menších detailech, realizují. Tím nabývá pro současného čtenáře zvláštní a specifické síly a sugestivnosti. Přesahují hranice literatury a vstupují do špatného svědomí života. Pokud se týká Huxlyeyho Nového Světa, tak nejen do špatného. [...][2]
  Miroslav Holub, 1970

V dílech

[editovat]
 • Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch, kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou "smyslových filmů", "heče peče" a "her s odstředivým míčem".
  Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií, zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší.
  Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme.[3]
  Neil Postman, Ubavit se k smrti

Reference

[editovat]
 1. NECKÁŘ, Petr. 3IN : Intuice, instinkt, inspirace. [s.l.] : Petr Neckář, 2015. 260 s. (PDF). ISBN 978-80-260-8802-8.  
 2. Doslov Miroslava Holuba z roku 1970 ke Konci civilizace
 3. POSTMAN, Neil. Ubavit se k smrti. Praha : Mladá fronta, 1999. 192 s. ISBN 80-204-0747-2.  

Externí odkazy

[editovat]