Přeskočit na obsah

Ronald Reagan

Z Wikicitátů
Ronald Wilson Reagan (1981)

Ronald Wilson Reagan (6. února 1911 – 5. června 2004) byl americký politik a herec. Ve 30. až 60. letech byl hollywoodskou filmovou hvězdou, v letech 1967–1975 byl 33. guvernérem Kalifornie a v letech 1981–1989 byl 40. prezidentem Spojených států amerických.

Výroky[editovat]

 • Generální tajemníku Gorbačove, jestli hledáte mír, jestli hledáte prosperitu pro Sovětský svaz a východní Evropu, jestli hledáte liberalizaci: Pojďte k této bráně! Pane Gorbačove, otevřete tuto bránu! Pane Gorbačove, strhněte tuto zeď! (z projevu u Braniborské brány 12. června 1987 (o Berlínské zdi))
  General Secretary Gorbachev, if you seek peace, if you seek prosperity for the Soviet Union and Eastern Europe, if you seek liberalization: Come here to this gate! Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall![1]
 • Hospodářský pokles je, když se bez práce ocitne váš soused; hospodářská krize je, když o práci přijdete vy, a hospodářské oživení je, když práci ztratí (tehdejší prezident) Jimmy Carter.[2]
 • Je pravda, že pilná práce ještě nikdy nikoho nezabila, ale já si říkám, proč to riskovat?[3]
 • Mí drazí Američané! Mohu vám oznámit, že jsem dnes podepsal zákon, který už navždy zlikviduje Sovětský svaz. Bombardovat začínáme za pět minut.
  (mikrofonová zkouška projevu z osmdesátých let)
 • Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu.
 • Politika není špatné povolání. Když uspějete, dostane se vám spousty poct. Když se zostudíte, můžete o tom aspoň napsat knihu.
 • Stát není řešením problému, stát je jeho součástí.[4]
 • Jak byste nazval komunistu? No, je to někdo, kdo čte Marxe a Lenina. A jak byste nazval anti-komunistu? To je někdo, kdo Marxovi a Leninovi rozumí.
 • Nebojím se deficitu, je dost velký, aby se o sebe postaral.
 • Dal jsem rozkazy, aby mě v případě ohrožení země kdykoliv vzbudili, i když mám jednání vlády.
 • Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.
  Government's view of the economy could be summed up in a few short phrases: If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it.[5]
 • Nejděsivější slova, jaká v angličtině jsou: Jsem z vlády a přišel jsem pomoct.
  The nine most terrifying words in the English language are: I'm from the government and I'm here to help.[6]
 • Byla to milující matka a laskavá, nenáročná první dáma. Bess Trumanová ztělesňuje základní slušnost Ameriky.
  She was a loving mother and a gracious, unassuming First Lady. Bess Truman embodies the basic decency of America.[7]
 • Musíme dosáhnout toho, aby sovětští lidé nebyli hrdí na Čapajeva, Matrosova, maršála Žukova, ale na admirála Kolčaka, považovaného dosud za krvavého kata, aby byli hrdí na generála Vlasova, zrádce SSSR.[8]

Ve výrocích[editovat]

Reference[editovat]

 1. http://www.reaganfoundation.org/reagan/speeches/wall.asp
 2. Noonanová, Peggy: Když kraloval charakter (orig. When Character Was King, česky Ideál, 2004)
 3. Albright, Madeleine: Doporučení budoucímu prezidentovi : Jak vrátit Americe dobrou pověst a vůdčí roli ve světě (orig. Memo to the president-elect, česky Práh, 2008)
 4. Nástěnný kalendář CEVRO 2011
 5. Reagan, Ronald. Remarks to State Chairpersons of the National White House Conference on Small Business. 1986-08-15 [cit. 2014-05-03]. Dostupné online.
 6. The President's 38th news conference,Hyatt Regency Hotel, Chicago, ILLINOIS Dostupné online.
 7. KREBS, ALBIN. BESS TRUMAN IS DEAD AT 97; WAS PRESIDENT'S 'FULL PARTNER'. nytimes.com [online]. 1982-10-19 [cit. 2015-11-05]. Dostupné online.
 8. Při Pražském povstání v květnu 1945 padlo na 300 vlasovců. Rusko jejich zásluhy neuznává
 9. John O'Sullivan, (Ideál 2007). PREZIDENT, PAPEŽ A PREMIÉRKA - Reagan, Thatcherová a Jan Pavel II. tvořili trojici, která porazila sovětský komunismus a Říši zla. ISBN 978-80-86995-02-1

Externí odkazy[editovat]